دفاعیه کارشناسی ارشد (سازه و زلزله) ارزیابی کارایی LRB های سری در ارتقاء عملکرد لرزه ای پل ها (مطالعه موردی پل کارون۴)

 | تاریخ ارسال: 1401/6/30 | 
دانشجو: آقای حمید خلج
استاد راهنما: دکتر پیمان همامی
زمان: چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱ ساعت: ۰۹:۰۰
مکان: تهران (اتاق ۳۰۴ ساختمان ادبیات) 
چکیده 
توانایی مقابله با حوادث طبیعی مانند زلزله، یکی از مهمترین چالش¬های جوامع بشری بوده است. با توجه به خطر لرزه ای بالا در کشور ایران و وجود گسل های فراوان روش های مختلفی برای مقابله با پدیده زلزله به وجود آمده است. یکی از این روش ها سیستم کنترل غیر فعال سازه است که در این پژوهش از جداساز لاستیکی سربی (LRB) و جداساز ترکیبی سری که از روی هم قراردادن دو جداساز LRB ساخته می شود بهره برده شده است.
سازه مورد بررسی در این پژوهش پل کابلی خطوط لوله نفت و گاز کارون۴ می باشد که در این پل از نئوپرن به عنوان تکیه گاه الاستومری استفاده شده است و در این پژوهش به مقایسه عملکرد این نوع تکیه گاه با LRB و LRBسری تحت ۱۰ رکورد زلزله با تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی پرداخته می شود.
پس از انجام تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی نتایج حاصله مقایسه شد که طبق آن در اثر استفاده از سیستم های جداسازی مذکور جابه جایی گره میانی عرشه در هر سه راستای X، Y و Z کاهش یافت. همچنین نیروی محوری کابل و پایلون نیز کمتر شد که از اثرات مطلوب سیستم های جداسازی مورد استفاده در سازه پل می باشد. از موارد دیگر که بررسی شده است جابه جایی بالاترین گره پایلون در دو راستای X و Y است که در اکثر موارد منجر به کاهش جابه جایی ها شد.

کلمات کلیدی: جداساز لاستیکی سربی، LRB، جداساز سری، پل کارون۴

CAPTCHA

دفعات مشاهده: 57 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر