دفاعیه رساله دکتری(صنایع) شناسایی و رتبه‌بندی ریسکهای زنجیره تامین حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات با استفاده از تحلیل شبکه‌های اجتماعی

 | تاریخ ارسال: 1402/6/21 | 
دانشجو: آقای سید حمیدرضا قاسمی
استاد راهنما: دکتر علیرضا ارشدی خمسه
زمان: سه‌شنبه ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۲ ساعت: ۱۰:۰۰
مکان: کرج دانشکده فنی و مهندسی 
چکیده
هدف: شناسایی و رتبه‌بندی ریسک‌های مرتبط با زنجیره تامین، موضوعی بسیار مهم و دست‌مایه‌ی بسیاری از تحقیقات می‌باشد، به طوری‌که شناخت پیدا کردن نسبت به ریسک‌های مذکور، در تصمیمات سازمانی نقشی حیاتی ایفا می‌کند.
روش‌شناسی پژوهش: در این پژوهش ریسک‌های مرتبط با زنجیره تامین حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق مصاحبه نیمه ساختاریافته براساس مدل سیستم‌های مانا شناخته شده و در ادامه به کمک روش تحلیل شبکه‌های اجتماعی هریک از ریسک‌ها در شبکه‌ای جهت‌دار از تاثیر ریسک‌ها بر یکدیگر و متناسب با سنجه‌‌های مرکزیت رتبه‌بندی گشته‌اند. در پایان به کمک هوشمندسازی زنجیره تامین، تاثیر حذف ریسک‌های پرخطر بررسی شده است.
یافته‌ها: یافته‌ها حاکی از آن است که زنجیره تامین حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات متاثر از شرایط اجتماعی و سیاسی می‌باشد. همچنین صحت اطلاعات و ظهور فناوری‌های جدید از دیگر عواملی هستند که بر سایر ریسک‌های زنجیره بیشترین تاثیر را می‌گذارند. علاوه‌براین، هوشمندسازی زنجیره تامین علاوه بر حذف بسیاری از ریسک‌های شناخته شده به یکپارچگی زنجیره تامین و افزایش نظارت بر آن نیز می‌انجامد.
نتیجه‌گیری: زنجیره‌های تامین سنتی با چالش‌های مختلفی مانند عدم اطمینان، هزینه‌های بالا، پیچیدگی و مشکلات آسیب‌پذیری بالا و شکست روبرو هستند و برای غلبه بر این مشکلات زنجیره‌های تامین باید به سمت هوشمندسازی حرکت کنند.CAPTCHA

دفعات مشاهده: 56 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر